Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya'daki politika yapıcılar, rublede istikrarı sağlamak için ekonomik büyümeyi fade etmeye hazır oldukları mesajını veriyorlar.

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz hafta gösterge faizi 16 yılın en yüksek seviyesinde artırarak, para piyasasında nakit krizine yol açtılar ve rublenin 16 Aralık'ta gördüğü rekor düşük seviyeden yüzde 41 toparlanmasına yardımcı oldular.  Danske Bank'ın 19 Aralık'ta yayımladığı rapora göre bunun sonucunda petrol üreticilerinin ekonomisi 2015'te yüzde 7.9 küçülebilir.

Danske stratejistlerinden Vladimir Miklashevsky "Özellikle önümüzdeki yıl için ciddi bir parasal şok öngörüyoruz. Yaptıklarının petrol fiyatlarındaki düşüşten ziyade ekonominin geneli için bir etkisi olacak. Bu etki de ciddi ölçüde olumsuz bir faktör olarak karşımıza çıkıyor" yorumlarını yaptı.

Rubledeki sert düşüşler şimdilik durmuş olsa da, ABD ve Avrupa'nın Ukrayna krizi gerekçesiyle uyguladıkları yaptırımlarla yara alan ekonominin sıkıntıları derinleşiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta halka hitap ettiği konuşmasında resesyona hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi. Moskova'daki Raiffeisen Capital'dan Valdimir Vedeneev, ham petrol fiyatlarının daha da düşmesi halinde rublenin zor bir şekilde sağlanan istikrarının kısa süreli olabileceğini ifade ediyor.

Ruble bugün dolar karşısında yüzde 7.5 yükselerek Moskova saati ile 16:17'de 54.4875 seviyesine geldi. Kur böylece 2 günlük değer kazancını yüzde 13'e çıkarmış oldu.