Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel birleşme ve satın almalar bu yıl küresel finansal krizden bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Financial Times gazetesinin haberine göre 2007 yılından bu yana görülen en yoğun dönemi geçiren birleşme ve satın almalar 2014 yılında yüzde 47 artarak 3,34 trilyon dolar seviyesine ulaştı.

Bu yıl en çok dikkat çeken ve yoğunlukta olan birleşme ve satın almalar ilaç, teknoloji, medya ve gıda sektörlerinde yaşandı. 

Küresel büyümeye yönelik kaygıların yaşandığı 2014'te gelişmekte olan ülkelerdeki karamsarlığa karşın daha umut veren bir tablo çizen ABD ve İngiltere ekonomisi birleşme ve satın almalarda da yoğunluğun yaşandığı ülkeler oldu. ABD ve İngiltere tarafında 2015'te de benzer trendin devam etmesi bekleniyor.

Citigroup'un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika birleşme ve satın almalardan sorumlu yöneticisi Wilhelm Schulz, bu yılın net temasının ABD'li ve Avrupalı şirketlerin ana pazarların dışında gerçekleştirdiği satın almalar olduğunu söyledi.

Goldman Sachs ABD Birleşme ve Satın Alma Bölümü Başkanı Michael Carr, "Bu yıl gördüğümüz sadece sanayi yapılarını değiştiren büyük stratejik anlaşmalar değildi, aynı zamanda değişen konsolidasyon yapısı ve hızıydı" dedi.