Advertisement

Irak Başbakanı Haydar el-Ibadi, 2009 yılından beri toplanamayan Türkiye-Irak yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantısı için bugün Ankara'ya geliyor.

İki ülke arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantısının ilkinin ekim 2009'da Bağdat'ta yapıldığının hatırlatıldığı açıklamada, ikinci toplantının Ibadi'nin ziyareti çerçevesinde yapılacağı bildirildi.

Ibadi'nin başbakan Davutoğlu ile görüşmesinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesi ve düzenlenecek İş Forumu'na katılması bekleniyor. Bu mekanizma  Irak ile işbirliğin siyasi, ekonomik, enerji, su kaynakları, kültürel, güvenlik ve askeri alanlar olmak üzere geniş bir yelpazede ve ortak projeler temelinde kapsamlı şekilde geliştirilmesini amaçlıyor.

Yaklaşık bir ay içinde karşılıklı başbakan ziyaretleri gerçekleştirilmesi ve konseyin  uzun bir aradan sonra tekrar toplanması; bölgenin ortak tehditlerle mücadele ettiği bu zorlu dönemde iki ülkenin de yakın işbirliğine ve ikili ilişkileri ortak çıkarlar meyanında geliştirmeye verdiği önemin göstergesi olarak ifade ediliyor.