Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO üyesi olmanın Ukrayna için tehlikeli olacağını belirtti. Lavrov, "Rossiya" adlı televizyon kanalına verdiği röportajda Ukrayna'yı NATO'ya katılımı konusunda uyardı.

Lavrov, "Ukrayna'nın NATO'ya katılma isteği Ukraynalılar ve Avrupa'nın güvenliği için tehlikelidir. Bazı Batı ülkeleri, provokatif istekleri destekleyerek çatışmayı devam ettirme gayretindeler" ifadesini kullandı.

Ukrayna Parlamentosu geçen Salı günü ülkenin herhangi bir askeri ittifaka üye olmamasını öngören bağımsız ülke statüsünü iptal etmiş, bu hareket NATO üyesi olma yönünde bir adım olarak algılanmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun doğuya doğru genişlemesi nedeniyle Rusya'nın karşılık olarak gereken önlemleri almak zorunda olacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukashevic Ukrayna'nın "Avrupa-Atlantik'e yönelmesinin" ülkedeki sosyal ve ekonomik sorunlar ile baş etmeye çalışan Kiev yönetimini rahatlatmayacağını söyledi.

Ukrayna Parlamentosu geçen salı günü ülkenin herhangi bir askeri ittifaka üye olmamasını öngören bağımsız ülke statüsünü iptal etmiş, bu hareket nato üyesi olma yönünde bir adım olarak algılanmıştı.

Ukrayna'nın NATO üyeliğinin koşullarını yerine getirerek ittifaka katılması için uzun yıllar gerekiyorsa da, Rusya eski Sovyetler Birliği'nin stratejik önem taşıyan eski üyesi Ukrayna'nın NATO üyeliğini doğrudan bir askeri tehdit olarak görüyor.