Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:54'te güncellendi)

Petrol, OPEC'in üretimi azaltmamasının küresel arz fazlasını artırması endişeleri ile gerileyerek, 5. haftalık kayba yaklaştı. Noel'den sonraki günde işlem hacmi yılın en düşük seviyesindeydi.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) pazar payını korumak için üretimde düşüş kararı almaması ve ABD’nin 30 yılın en yüksek seviyesinde üretim gerçekleştirmesinin küresel arz fazlasını şiddetlendirmesi ile bu yıl yüzde 45 geriledi ve 2008’den bu yana en sert düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. Suudi Arabistan'ın eski ekonomik danışmanına göre, krallık 2015 bütçesini varil başına 80 dolarlık petrol fiyatına göre hazırlıyor. Doğru olması halinde bu haberin piyasada iyimserlik yaratması bekleniyor.

Seul’de bulunan Hyundai Futures Corp. analistlerinden Will Yun, “Daha az likidite olmasında dolayı piyasa bugün dalgalanıyor. OPEC ve ABD’nin üretimde düşüş sinyali vermemesi ile piyasadaki belirsizlik sürüyor” dedi.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 40 sent düşerek, New York saati ile 12:03'te varil başına 59.84 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 89 aşağısında seyrediyor.

Şubat vadeli WTI petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 59 sent düşüş ile varil başına 55.25 dolardan işlem gördü.

(19:54'te güncellendi)