Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu (JCR), Rusya'nın "BBB" olan kredi notunu "BBB-"ye indirirken, notu da negatif izlemeye aldı.

JCR'dan yapılan açıklamada, Ukrayna krizi, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik yaptırımları, hızlı düşen petrol fiyatları, Döviz kurundaki oynaklık ve yükselen ithalat maliyetinden kaynaklanan enflasyonist baskılar nedeniyle Rusya ekonomisinin zarar gördüğü ifade edildi.

Rublenin değerini korumak için faiz oranlarında önemli artışa gidilmesinden dolayı iç talep, tüketim ve yatırımlarda zayıflama görüldüğüne işaret edilen açıklamada, bu durumun hali hazırda durgun olan ekonomiyi daha da kötüleştirebileceği ve ekonominin 2015 yılında ciddi bir resesyon (durgunluk) geçirmesini kaçınılmaz hale getirebileceği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya'nın ihracatının yüzde 80'ini daha çok petrol ve gaz olmak üzere doğal kaynakların oluşturduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa ekonomisinde devam eden stagnasyon (ortalamanın altında büyüme) ve kaya gazı devriminin de perçinlediği petrol fiyatlarındaki sert düşüş, ülkenin 2015 yılında cari işlemler dengesinin açık vermesine neden olabilir. Ülkenin döviz rezervleri, hızlanan sermaye çıkışlarıyla 2013 sonunda bulunduğu 469,6 milyar dolar seviyesinden, Kasım 2014 sonu itibarıyla 373,7 milyar dolara geriledi. Ayrıca, ülkenin dış borçları da yükselişte. Bunun yanında, ülkenin döviz rezervleri kısa vadeli dış borçların 4,3 katı olsa da cari işlemler açığı ve sermaye çıkışlarının devamı, ülkenin dış şoklara karşı direncini azaltabilir. JCR, rubledeki değer kayıpları ve faiz artışının yanı sıra ekonomik yaptırımlar ve petrol fiyatlarının ekonomi ve dış denge üzerindeki etkilerin yanı nasıl gelişeceğini yakından izleyecek ve gerek gördüğünde bunu nota yansıtacak."

JCR, 8 Ağustos'ta Rusya'nın "BBB+" olan kredi notunu "BBB"ye indirerek, not görünümünü de durağandan negatife çevirmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) da 3 gün önce Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu negatif izlemeye aldığını bildirirken, Moody's ise 17 Ekim'de ülkenin kredi notunu "Baa1"den "Baa2"ye indirmiş, görünümü ise negatif olarak belirlemişti.