Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:20'de güncellendi)

Standard & Poor's 500 Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesini genişletirken, hizmet, tüketici ve finans şirketleri yükselişe öncülük etti. ABD Hazine tahvilleri, Yunanistan'daki seçimlerin kurtarma planını tehlikeye atacağı endişeleri ile yükseldi.

S&P 500 yüzde 0.1 yükselerek New York saati ile 13:32'de 2,091.77 puan oldu. Endeks erken saatlerde 2,093.55 ile yeni bir gün içi rekora imza attı. 10 yıllık ABD ve Britanya ülke tahvilleri en az 4 baz puan gerilerken, Yunanistan ASE Endeksi yüzde 3.9 geriledi. Endeks daha önce kayıplarını yüzde 11'e kadar çıkarmıştı. 3 yıllık Yunanistan tahvil faizleri yüzde 12'nin üstüne çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi kayıplarını azaltarak günü yatay tamamladı.

Küresel hisse senetleri 3. yıllık kazanca yaklaşırken, MSCI Dünya Endeksi yüzde 3.3 yukarıda seyrediyor. Petrol kayıplarını azaltarak New York'ta yüzde 1.9 geriledi. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, başkanlık adayı Stavros Dimas’ın onaylanması için üçüncü ve son girişiminde başarısız oldu. Oylama, ülkenin 240 milyar euro (292 milyar dolar) tutarındaki kurtarma paketi süresinin dolmasından birkaç hafta önce, Ocak ayı sonunda veya Şubat başında genel seçime gidilmesini tetikleyecek. Yeni seçimler, tasarrufa karşı olan Syriza Partisi’nin kazanması ile sonuçlanabilir. Ülke borçlarının yeniden müzakere edilmesi arayışı içinde olan Syriza Partisi, Avrupa’nın para birliğinin istikrarını ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alım programını başlamasını tehdit ediyor.

(21:20'de güncellendi)