Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in imalat sanayi göstergesi, 18 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, politika yapıcıların üzerindeki teşvik baskısını artırdı. 

Hükümetin hazırladığı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık'ta 50.1’e gerileyerek 18 ayın en düşük seviyesine indi. Bloomberg anketine katılan analistler PMI’ın 50 olarak açıklanacağı yönünde tahminde bulunmuştu. PMI, Kasım ayında 50.3 seviyesindeydi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.

Yatırımcıların daha fazla parasal genişleme beklentisi içine girmesi, Çin hisse senetlerinde ralli yaşanmasını sağladı. Şanghay Bileşik Endeksi 2009'dan bu yana en yüksek yıllık kazanını kaydetti. Bloomberg News anketina katılan ekonomistlerin 2014'te 1990'lardan bu yana en düşük büyümeyi gerçekleştirdiğini tahmin ettikleri Çin'de, konut piyasasındaki zayıflığın ekonomi üzerindeki baskıyı artırdığı belirtiliyor.

Çin İstatistik Bürosu'ndan kıdemli istatistik uzmanı Zhao Qinghe ''İmalat sanayisi ciddi zorluklar yaşıyor ve baskı altında'' dedi. Zhao düşüşe gerekçe olarak ihracat talebindeki zayıflığı, fabrikalarda gerileyen fiyatları ve Çin'in hizmet sektörünün egemen olduğu bir ekonomiye doğru gidişini gösterdi.

Çin Merkez Bankası, ekonominin 1990’dan bu yana en yavaş büyümeyi kaydetmeye hazırlanması ile birlikte Kasım'da faiz oranlarını düşürmüştü.