Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Yeni yılda euroyu resmen kullanmaya başlayan Litvanya'da yeni para birimine geçiş nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Euroya geçiş nedeniyle yapılan kutlamalarda başkent Vilnius'taki kafe, restoran ve barlar müşterilerine özel alkolsüz "euro-kokteyller" sundu.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, yeni yıl nedeniyle halka hitabında, euroya geçişin modern bir Avrupa devleti olma kabiliyetini göstermek ve geleceğe umutla bakmak için gerekli olduğunu söyledi.

Gece yarısında Vilnius merkezindeki bir ATM'den ilk euro banknotunu çeken Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius ise yeni para biriminin ekonomi ve siyasi güvenliğin garantörü olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin hızlı şekilde gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını açıkladı. 

Yeni dönemde vatandaşların gelirinin artacağını savunan Butkevicius, Litvanya'nın tarihe geçen para birimi litasın sembolü olan kılıç ve kalkanlı şövalye Vytis'in artık euro ailesinin işaretlerinden biri haline geldiğini, bu sembolün madeni avrolara basıldığını vurguladı.

Litvanya'nın avro para birimine geçişi nedeniyle gece yapılan etkinliklerde ise Estonya Başbakanı Taavi Roivas, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevic, Avrupa Komisyonu üyesi Vytenis Andriukaitis, Litvanya Maliye Bakanı Rimantas Sadzius ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı Vitas Vasiliauskas ATM'den avro çektiler.

Bağımsızlığını 1990'da kazanan ve 2004'te AB'ye giren 3 milyon nüfuslu Litvanya Avrupa para birimine geçen 19'uncu ülke oldu. Ülkede bugünden itibaren altı ay içinde litasın euro ile değiştirilmesi işlemi tüm banka şubelerinde ücretsiz yapılacak.