Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Endonezya'dan Singapur'a giderken pazar günü düşen AirAsia uçağı için sürdürülen arama çalışmalarında üç cansız beden daha denizden çıkarıldı.

Borneo adası yakınlarında arama çalışmalarını sürdüren yetkililer, denizden bugüne kadar toplam dokuz kişinin cansız bedeninin çıkarıldığını açıkladı. Denizden çıkarılan altı ceset DNA testi ve otopsi için Surabaya adasına getirilirken iki cesedin kimliğinin belirlenip ailelerine teslim edildiği bildirildi. 

Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı, bugün ulaşılan üç cenazenin olumsuz hava şartları nedeniyle gemilerden alınamadığını belirtti. Rüzgarın kuvvetli estiği bölgede denizdeki dalgaların yüksekliğinin üç metreye kadar ulaştığı ifade edildi.

Arama çalışmalarına Singapur, Malezya ve ABD gemileri de destek veriyor. Yetkililer, Singapur'dan yarın gelecek cihazlarla deniz altında aramalara odaklanmayı planlıyor.

Yarın hava şartlarının uygun olması halinde uçağın karakutusuna ulaşmaya çalışacaklarını belirten Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı yetkilileri, karakutuya ulaşmanın bir hafta sürebileceğinin altını çizdi.

AirAsia'ya ait Airbus A320-200 tipi uçak, Endonezya'nın Surabaya adasından Singapur'a giderken pazar günü düşmüştü. Uçağın pilotu, kule ile son konuşmasında kötü hava koşulları nedeniyle rotasını değiştirmek için izin istemişti. Uçakta 7 mürettebatın yanı sıra 137 yetişkin, 17 çocuk ve bir bebek bulunuyor. Büyük kısmı Endonezyalı olan yolcular arasında bir İngiltere, bir Malezya, bir Singapur ve üç Güney Kore vatandaşı yer alıyordu. Uçağın enkazına ait parçalar iki gün önce bulunmuştu.