Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Brezilya'da ekim ayındaki devlet başkanlığı seçiminde ikinci kez seçilen Dilma Rousseff, yemin ederek görevine başladı.

Rousseff, yemin töreninde yaptığı yaklaşık 40 dakikalık konuşmada yolsuzlukla mücadele edeceği, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı ve eğitimde reform yapacağı sözünü verdi.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yüzde 51,6'sını alarak yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturan Rousseff, halkın hükümetinden memnun olmadığını bildiğini, Brezilyalıların kendisine değişim mesajı gönderdiğini vurguladı.

Rousseff, ikinci dönem devlet başkanlığının tek düsturunun "Brezilya Eğitim Ulusu" olacağını belirterek, önceliğinin okulların ve üniversitelerin iyileştirilmesi olacağını ifade etti.

Rousseff, "Sadece eğitim, insanları özgür kılar ve refah bir geleceğin kapılarını açar. Brezilya'da tarihi bir değişim dönemi başlatmak için çalışacağım" dedi.

Yemin töreninde Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ederken aralarında Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Venezuela Devlet başkanı Nicolas Maduro, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da bulunduğu çok sayıda konuk katıldı.