Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarındaki indirimin sevindirici olduğunu ancak yeterli olmadığını, doğalgazda da indirime gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, hazirandan bu yana petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün sevindirici olduğunu ve Türkiye'nin yaklaşık 6 aylık bir zaman içerisinde indirimlerden 5 milyar dolara yakın kar elde ettiğini belirtti.

Rusya ile doğalgaz görüşmelerinde sağlanan yüzde 6'lık indirimi daha da arttırma yoluna gidilmesini anlatan Palandöken, düşürülen fiyatların mutlaka halka da yansıtılması gerektiğini bildirdi.

Petrol fiyatlarında yüzde 52'lik düşüş yaşandığına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

"Buna rağmen 4 lira 99 kuruştan satılan 95 oktan kurşunsuz benzin yüzde 16 düşüşle 4 lira 19 kuruşa indi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün halkın diğer kesimlerine de yansıması sağlanmalı. Motorinde yapılacak yüksek oranlı indirim en yüksek fiyat artışının görüldüğü yaş sebze ve meyve fiyatlarının da düşmesini sağlayacak. Hem enflasyonun düşmesine etkisi olurken hem de vatandaş ucuza meyve sebze tüketecek."

"Akaryakıtta indirim sevindirici ama yeterli değil, doğalgazda da indirime gidilmeli" ifadesini kullanan Palandöken, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında indirime gidilmemesinin vatandaşları zor durumda bıraktığını kaydetti. Palandöken, fiyatlarda indirim için gerekiyorsa vergilerde indirime gidilmesini istedi.

Palandöken, doğalgazda indirim yapılması halinde vatandaşların daha çok doğalgaz kullanacağını belirtti. Palandöken, kaçak akaryakıt kullanımının önüne geçilerek, kullanım artışından dolayı ise vergi gelirlerinde bir düşüş olmayacağını kaydetti.