Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euronun haftaya baş döndürücü bir başlangıç yapması, para birimi spekülatörlerinin geçtiğimiz yılki hataları tekrarlayabileceği riskine işaret ediyor. Spekülatör, euronun 2015’te aşırı ölçülü bir düşüş sergileyeceği tahmininde bulunabilir.

Euro dolar karşısında, Tokyo saati ile 07:00’de 1.1864 dolar ile Mart 2006’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Önceki kapanışından yüzde 1.2 kadar gerileyen euro için analistler düşüşü tetikleyen yeni herhangi bir haber olmadığını belirtiyor. Euro söz konusu düşüş ile Bloomberg anketine katılan 50’den fazla analistin bu yıl sonu için olan 1.18 dolar seviyesindeki tahmin medyanının kapsamına girmiş oldu. İşlem modelleri, bu haftayı 1.18 doların altında kapatması halinde, euro dolar paritesinin 1.1640 dolar ile 2005 yılından bu yana en düşük seviyeye gerileyebileceğine işaret ediyor.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) geniş ölçekli ülke tahvili alımlarına başlamaya yaklaştığı spekülasyonları ve Fed’in faizleri sıfıra yakın rekor düşük seviyeden yükseltmeye hazırlanması ile 2005’ten bu yana en büyük yıllık kaybı genişletti. AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile parasal genişlemenin yakın olabileceğine yönelik en güçlü sinyali verdi. Draghi, politika yapıcıların deflasyon riskine karşı harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Singapur’daki Citigroup Inc. stratejistlerinden Todd Elmer, “Temel olarak 10 yılın en düşük seviyelerine yaklaşıyoruz ve bence düşüşün sürmesi ihtimali mevcut. Eurodaki düşüşe yönelik tahminlere baktığınızda aşağı yönlü riskin azımsama olasılıklarının olduğunu görünüyor” dedi.

Elmer, ABD dolarındaki yükselişin bu yıl döviz kurundaki düşüşe 2014’ten daha çok katkı sağlayacağını öngörüyor.