Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük tahvil fonunun eski yöneticisi Bill Gross, ABD Merkez Bankası Fed'in, petrol fiyatlarının düştüğü ve doların güçlendiği bir ortamda en erken bu yıl sonunda faiz artırabileceğini veya hiç artırmayacağını söyledi.

Bill Gross Janus Capital'ın tahmin raporunda, Fed'in parasal genişleme olarak bilinen tahvil alımını bitirdiği dönemde, neredeyse tüm gelişmiş ekonomilerde faizlerin sıfıra yakın seviyelerde olduğunu ve Avrupa ile Japonya'nın da benzer projelere hazırlandığını ifade ediyor.

Gross "ABD dolarının güçlenmesi ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle, Fed şayet bu yıl böyle bir adım atacaksa dahi, faizleri 2015 sonlarına kadar artırmasını görmek mümkün değil. Gevşek para politikasının yararının önemli bir kısmı hali hazırda piyasalarda fiyatlanmış durumda. Daha muhafazakar bir yatırım yaklaşımı bir takım nakit ayarlamaları yapılarak sağlanabilir. Neredeyse tüm varlık sınıfları için düşük getirilere hazırlıklı olunmalı" deniliyor.

Gösterge ABD petrol fiyatları bugün 5 yılın ardından ilk kez varil başına 50 doların altına indi. 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi ise bugün yüzde 2.05 ile Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.