Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'nde hizmet ve imalat sanayi sektörleri ekonomik büyümenin 2014 yılı son çeyreğinde yavaşladığı sinyalini verdi ve Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla teşvikte bulunması ihtimalin destekledi. 

Londra merkezli Markit Economics'in verilerine göre Euro Bölgesi'nde her iki sektöre yönelik satın alma yöneticileri endeksi (bileşik PMI) Aralık'ta 51.4'e yükselirken, Kasım ayında 51.1 seviyesindeydi. 50'nin üzerindeki düzeyler genişlemeye işaret ederken, 16 Aralık'ta açıklanan öncü veri 51.7 seviyesindeydi. Markit'ten yapılan bildiride verinin Euro Bölgesi'nde dördüncü çeyrekte yüzde 0.1 büyümeye işaret ettiği belirtildi. 

Euro Bölgesi'nde hizmet sektörü PMI ise 51.6 olurken, beklenti 51.9 seviyesindeydi.

Markit şef ekonomisti Schris Williamson, "Euro Bölgesi 20014'ü resesyondan kıl payı kurtulduğu bir yol olarak görecek, fakat rakamlardaki zayıflık bu durumun 2015'te yaşanmayacağı garantisini vermiyor. Aralık ayı PMI verisi daha agresif bir AMB teşviği beklentisini artıracaktır" dedi. 

AMB yetkilileri 22 Ocak'ta toplanarak para politikası kararını açıklayacak. Yetkililer ekonomik büyüme ve tüketici fiyatlarını artırma amacıyla devlet tahvili alıp almamayı tartışıyor. Başkan Mario Draghi bu konuda destek sinyali verirken, aralarında Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ın da bulunduğu bazı politika yapıcıları henüz harekete geçmemekten yana.