Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fransız basını, Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen saldırıda yer aldığı tahmin edilen 3 kişiden birinin polise teslim olduğunu iddia etti.

Basında yer alan haberlere göre, 18 yaşında olduğu öğrenilen şüpheli 23.00 sularında Charleville-Mezieres karakoluna giderek teslim oldu.

Öte yandan Fransız polisi ise hala bulamadığı 2 şüphelinin ismi, soyismi ve fotoğrafını yayımlayarak, görgü tanıklarından yardım istedi.

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı olduğu öğrenilen 32 ve 34 yaşındaki Şerif ve Said Kouachi kardeşleri gören ya da yerini bilenlerin polise başvurması çağrısında bulunuldu.

Polis akşam saatlerinde, Paris'e 200 kilometre uzaklıktaki Reims'in Chalons en Champagne bölgesinde bir binayı kuşatmış ancak şüphelilere ulaşamamıştı.

Dün öğle saatlerinde Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda 2'si polis, 4'ü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmiş, ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmıştı.

Polis, saldırının failleri oldukları değerlendirilen 3 kişiyi bulmak için Reims şehrinde operasyon başlattı

Fransa polisi, Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen, 12 kişinin öldürüldüğü saldırının failleri olduğu değerlendirilen 3 kişiyi bulmak için Reims şehrinde operasyon başlattı.

Saldırının ardından kaçmayı başaran 3 şüphelinin Paris'e yaklaşık 200 km mesafede bulunan Reims şehrine gitmiş olabileceği yönündeki tespitler üzerine, RAID ismi verilen özel polis timleri, Reims'in Chalons en Champagne bölgesinde bir binayı kuşattı.

Operasyona yüze yakın polisin katıldığı belirtiliyor.

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı oldukları değerlendirilen şüphelilerden birinin 18 yaşında, diğerlerinin ise iki kardeş ve 30'lu yaşlarda oldukları bildirilmişti.

Diğer taraftan, Elysee Sarayı'nda bugün sabah saatlerinde, saldırı sonrasındaki gelişmelere ilişkin kriz toplantısı gerçekleştirileceği duyuruldu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın toplantının ardından, Halk Hareketi Birliği (UMP) Lideri Nicolas Sarkozy'i kabul edeceği bildirildi.

Ayrıca Hollande, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, yarından itibaren 1 günlük yas ilan edildiğini, bayrakların da ülke çapında 3 gün yarıya indirileceğini açıklamıştı.

Dün öğle saatlerinde Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda 2'si polis, 4'ü karikatürist 12 kişi yaşamını yitirmiş, ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmıştı.