Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Perakende satış hacmi kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2014'e ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi kasımda bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışlarında yüzde 2,1, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 0,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 1,1, posta veya internet üzerinden satışlarında ise yüzde 3,3 artış görüldü.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 10 arttı.

- Perakende ciro ekimde yüzde 1,1 arttı 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,9 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 5,9, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 8,3, posta veya internet üzerinden satışlarında ise yüzde 25,7 artış gözlendi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro kasımda ekime göre yüzde 1,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 8,5 yükseldi, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,1 artış gösterdi.

AA