Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 25 Ocak’ta gerçekleşecek seçimlere 2 haftalık bir süre kala Syriza’nın gerisinde kalıyor. Kamuoyu yoklamaları, Samaras’ın Syriza lideri Alexis Tsipras ile arasındaki farkı kapatmada oldukça geride olduğunu gösteriyor.

Kapa Araştırma ve Alco tarafından yapılan diğer anketler de ana muhalefet partisi Syriza’yı Samaras’ın Yeni Demokrasi Partisi’nin sırasıyla 2.6 ve 3.2 yüzde puan önüne koyuyor. Kapa’nın To Vima gazetesi için gerçekleştirdiği anket, gazetede “Sol’un Fırsatı” başlığı ile manşette yer aldı.  Anket sonucuna göre Syriza Yeni Demokrasi’ye göre daha fazla destek görecek.

Atina Üniversitesi siyaset bilimi profesörlerinden Dimitris Sotiropoulos, “Syriza’nın az bir farkla Yeni Demokrasi’nin önünde olduğuna yönelik istikrarlı bir trend mevcut” dedi. Sotiropoulos, Vima’nın ait olduğu medya grubunun şimdiye kadar “Syriza’nın olası zaferi ile ilgili kayıtsız” olduğu dikkate alındığında manşetin önemli olabileceğini söyledi.

Yatırımcılar Yeni Demokrasi’nin Syriza ile arasındaki farkı kapatmada başarısız olacağından endişe ederken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri geçtiğimiz hafta 15 aydan bu yana ilk kez yüzde 10’un üzerine çıktı. Tsipras’ın seçimleri kazanması, Yunanistan’ın Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile arasındaki anlaşmazlığın artması ile sonuçlanabilir. Tsipras, ülkenin kurtarılma paketi ile birlikte gelen kemer sıkma önlemlerinin hafifletileceği ve ülke borcunun azaltılacağı taahhüdünde bulunmuştu.