Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Fitch Ratings, Avrupalı otomotiv üreticileri de dahil olmak üzere sektörde önümüzdeki dönemde şirket satın alma ve birleşmelerin görülebileceğini açıkladı.

Fitch Ratings'in açıklamasında, otomotiv üretimi sektöründe yeni şirket satın alma ve ortaklıklarının (M&A) görülebileceği belirtilerek, bu şirketler arasında Fiat Chrysler Automobiles NV, Peugeot SA ve Volkswagen AG gibi Avrupalı otomotiv üreticilerinin de olabileceği vurgulandı.

Açıklamada, "Diğer sektörlere kıyasla zaten sınırlı küresel aktörün olduğu bir endüstri olarak gözükmesine rağmen otomotiv endüstrisinin Avrupa'daki şirketleri de içerebilecek şekilde küresel ölçekte konsolide olabileceğini düşünüyoruz. Olası konsolidasyonun en önemli itici gücü çeşitliliği artırmak için gerekli yatırım ve geliştirme maliyetlerini paylaşma ihtiyacı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Konsolidasyonun özellikle en zayıf durumda görünen üreticilerin uzun sürede hayatta kalması için kaçınılmaz bir adım olabileceğine dikkati çekilen açıklamada, "Olası şirket satın alma ve birleşmelerinin en son ve net etkisi, söz konusu şirketlerin kredi profilleri ve reytinglerine, satın alımların büyüklüğüne ve finansmanın nasıl yapıldığına göre belirlenecektir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, otomotiv endüstrisinde satın alım ve birleşimlerin, endüstrinin doğal yapısı tarafından da desteklendiği belirtilerek, "Avrupa'da otomotiv üreticilerinin birkaç sene öncesine kıyasla daha sağlıklı bir finansal pozisyona sahip olduklarını düşünüyoruz. Son 12-18 aylık dönemde finansman koşulları da artan oranda çekici bir duruma geldi" denildi.