Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(12:45'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, enerji ve madencilik hisselerinin küresel büyüme endişeleri üzerine emtia fiyatlarındaki düşüşü takip ederek değer kaybetmesi ile beş haftanın zirvesinden geriledi. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 gerileyerek günü 339.67 puandan tamamladı. Endeks gün içinde kayıpları Avrupa Birliği'nin (AB) en üst düzey yargıcının "AMB'nin doğrudan parasal işlemlerle uygulayacağı tahvil alım programı, prensipte AB anlaşmalarına uygun" demesi sonrasında azaltmıştı. 

Manulife Asset Management Avrupa hisseleri şefi David Hussey, "Küresel ekonomi artık para birimleri, petrol ve emtia fiyatları gibi önemli faktörlerde küçük girişlere karşı korkunç bir şekilde hassas. İnsanlar deflasyonda olup olmadığımız ve büyümenin geri gelip gelmeyeceği konularında oldukça endişeli. Piyasanın kafası karışmış durumda. Bunlar bu yıl karşımıza çıkacak olanlar ve volatilite daha da artacaktır" dedi. 

Dünya Bankası dün, dünyanın en büyük bakır tüketicileri olan Avrupa ve Çin'de kötüye giden görünüm ile birlikte küresel büyüme tahminini düşürdü. Bakır yüzde 8.7 kadar gerileyerek Temmuz 2009'dan bu yana en dik düşüşü yaşarken, kayıpların bir kısmını telafi etti. Nikel ise 11 ayın en düşüğüne geriledi. 

(19:19'da güncellendi)