Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Merkez bankacılığının büyük ölçüde erkeklerin çoğunlukta olduğu bir alan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak küresel para politikası yönetiminde kadınların hâkimiyeti kademeli olarak yükseliş gösteriyor.

Londra merkezli bir araştırma grubu olan Resmi Para ve Finans Kurumları Forumu tarafından dün açıklanan Kadın Merkez Bankacıları Endeksi (Şaşırmayın, böyle bir endeks var), 2014 yılında 1.85’e ulaşarak ile iki katı seviyesine yükseldi. Endeksin 2013 yılındaki seviyesi 0.93 idi.

Kadın merkez bankacılarındaki artış büyük oranda Janet Yellen’in 100 yıllık Fed tarihinin ilk kadın lideri olmasına bağlı olsa da aynı zamanda başkanlık haricinde politika yapıcılığı mevkilerindeki kadın sayısının yükseldiğini yansıttı.

OMFIF‘in açıklamadığı verilere göre kadın merkez bankası başkanlarının sayısı 191 kurumda 15 seviyesinde değişiklik göstermedi. ABD’de Yellen ile birlikte Kıbrıs’ta Chrystalla Georghadji, Maldivler’de Azeema Adam ve Ukrayna’da Chrystalla Georghadji merkez bankası başkanlığı görevine geldi.

Geçtiğimiz senenin sonunda dünyanın en büyük 100 ekonomisinin sadece 6’sında kadın başkanlar bulunuyordu: ABD (Janet Yellen), Rusya (Elvira Nabiullina), Malezya (Zeti Akhtar Aziz), İsrail (Karnit Flug), Ukrayna (Valeriya Gontareva) ve Sırbistan (Jorgovanka Tabakovic)

Endeks, ülkelerinin küresel gayri safi hâsıladaki payında bir fonksiyon olarak kadın merkez bankası başkanlarının sayısına ve dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcı kurullarındaki kadın yüzdesine dayanıyor.

Kadınların resmi mevkilerdeki varlıklarının yükselmesi endeksteki artışı destekledi. Nemat Shafik ve Kristin Forbes İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Para Politikası Komitesi’ne katıldı. Lael Brainard, Fed’in Guvernörler Kurulu üyesi ve Sabine Lautenschlaeger AMB’de İcra Kurulu üyesi oldu. Kıbrıs’ta Georghadji, Yönetim Kurulu üyeliğine geçti.