Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 Bütçe Gerçekleşmeleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek, 2014 yılında bütçe açığının 22.7 milyar lira ile hedeften 10.6 milyar lira daha düşük gerçekleştiğini bildirdi. 

2014 bütçe giderlerinin 448.4 milyar lira olduğunu açıklayan Şimşek, geçtiğimiz yıl bütçe performansının önceki yıllardan iyi durumda olduğunu söyledi. Şimşek Türkiye'de verimlilik oranının son derece düşük olduğuna dikkat çekerken, "Şimdi sorun verimliliktir" dedi. 

Şimşek petrol fiyatlarının bu düzeyde kalması durumunda enflasyonun 2 puan daha aşağıya ineceğini ifade ederek, "Cari açıkta petrol etkisini henüz görmedik, gecikmeli olarak yansıyacak. Petrol bu seviyelerde kalırsa cari açık 30 milyar doların altına inebilir" dedi. 

Cari açığı düşük tutmak ve enflasyonu indirmek için bütçe disiplininin güçlü şekilde korunacağını, bu yönde çok güçlü bir irade olduğunu söyleyen Şimşek, "Türkiye 2017 yılında bütçe fazlasına gidebilir" dedi.

"2014'te Türkiye ekonomisi muhtemelen yüzde 3 büyüdü" diyen Şimşek,  gelişmekte olan ülkelerin büyüme ortalamasının yüzde 2.7 olduğunu hatırlattı. Avrupa Birliği'nde toparlanma gözlenemsinin Türkiye'ye olumlu yansıyacağı görüşünde olan Şimşek, 2015 yılında yüzde 4 büyümenin çok rahat sağlanacağını öngördüklerini ifade etti. 

Dünya ekonomisinde talebin zayıf seyrettiğini ve bunun da gelişen ülkeleri etkilediğini ve bu ülkelerde yavaşlamakta olan büyümenin daha da yavaşlayabileceğini söyleyen Maliye Bakanı, Avrupa Merkez Bankası'nın genişlemeci para politikasını bu ay açıklayabileceğini ifade etti.

- "Yeni bir vergi veya oranlarında artış hususunda bir çalışmamız yok"

Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı (VDK) binasında "Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Gerçekleşmeleri"ne ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Şimşek, "Yeni bir vergi veya vergi oranlarında artış hususunda ne yerelde ne de genel olarak şu anda bir çalışmamız söz konusu değil" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün açıkladığı Kamu Yönetiminde Şeffaflık Programı'nda yer alan, ihbarda bulunan kamu görevlilerine ilişkin konunun ayrıntılarının sorulması üzerine Şimşek, paketin Türkiye'nin önünü açacak bir adım olduğunu söyledi. 

Kamu görevlilerine ilişkin hususun ayrıntılarına ise henüz vakıf olmadıklarını belirten Şimşek, burada amacın şeffaflığı sağlamak ve ödüllendirmek olduğunu ifade etti. Kimsenin mağdur veya deşifre edilmeyeceğini anlatan Şimşek, buradaki amacın, varsa bir yanlış, bunu ortaya çıkarmak olduğunu bildirdi. 

Bakan Şimşek, faiz dışı fazla rakamının sorulması üzerine de bu rakamın geçen yıl hedeflenenden çok daha fazla, 27 milyar 242 milyon lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. 

Bütçe uygulamalarında mali disiplinin devam edeceğini belirten Şimşek, buna karşın, bütçeyle büyümeye destek verileceğini de ifade etti.

- Kamu İhale Kanunu'na yönelik eleştiriler

Kamu İhale Kanunu'na ilişkin eleştiriler üzerine de Şimşek, bunun siyaseten çok istismar edilen bir konu olduğunu söyledi. 

Şimşek, bir alımın, bir yatırımın, bir ihalenin Kamu İhale Kanunu'ndan istisna tutulmasının, bunun kurallara bağlı olmadığı anlamına gelmediğini vurgulayarak, bunların da ayrı bir düzenlemesinin bulunduğunu bildirdi. 

Kamuoyundaki, "İstisna ise tamamen usulsüzdür" algısının kesinlikle yanlış olduğunu dile getiren Şimşek, şunları kaydetti: 

"Bu kanun, çok aceleyle yapılmış bir kanundu. Hatta bu kanun, yürürlüğe girmeden, bu kanunu yapan koalisyon hükümeti tarafından 2002 yılında değiştirilmiştir. Şimdi, Avrupa Birliği müktesebatı baz alınmış fakat maalesef çok önemli bir eksikliğe sahip. Nedir? KİT'ler... Bunlar şirket, ekonomik faaliyetlerde bulunan şirketler. Savunma, güvenlik ve istihbarat ve KİT'ler, AB müktesebatında Kamu İhale Kanununa tabi tutulmamıştır, onlara özgün ayrı bir kanun vardır, buna sektör kanunu deniliyor. Maalesef Türkiye'de o sektör kanunu çıkarılmamıştır. Bugün Kamu İhale Kanunu dışında diye adledilen, yani istisna kapsamında yapılan ihalelerin yüzde 85'i savunma, güvenlik, istihbarat ve KİT'lerle ilgilidir. Geriye kalan yüzde 15 ne olacak diye sorabilirsiniz? O yüzde 15 de şöyle; AB'de belli bir meblağın altındaki ihalelere farklı, hızlandırılmış bir süreç uygulanıyor. Maalesef Türkiye'de eşik değerlerin altı da üstü de aynı kurallara tabi tutulmuş ve bundan dolayı istisna talepleri artmıştır." 

- "Sektör kanunu konusunda arkadaşlar çalıştı"

Bunları, "Kamu İhale Kanunu'nda en ufak bir sorun yoktur" anlamında söylemediğini dile getiren Şimşek, bu kanunun mutlaka güncellenmesi gerektiğini ve bu talimatı verdiğini bildirdi. Bakan Şimşek, "Daha da önemlisi KİT'ler, savunma, güvenlik ve istihbarat gibi konuları içeren sektör kanunu konusunu da arkadaşlar çalıştılar. Muhtemelen şubat ayında bu çalışma bitecek, bir taslak olarak gelecek. Bu taslağı da biz ilgili bakanlıklar ve kamuoyuyla belki de mart ayında paylaşacağız ve oradan gelecek öneriler çerçevesinde son şeklini verip, yetişirse Meclise göndermeye çalışacağız" diye konuştu. 

Veremeyecekleri hiçbir hesabın bulunmadığını vurgulayan Şimşek, Kamu İhale Kanunu'ndaki değişikliklerin yapısal olduğunu ifade etti. 

- "Yeni vergi çalışması yok"

Yeni bir vergi getirilip getirilmeyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, "Biz her zaman maktu vergileri enflasyon oranı kadar artırma hakkını saklı tutuyoruz, bunun altını çiziyorum ama onun dışında yeni bir vergi veya vergi oranlarında artış hususunda ne yerelde ne de genel olarak şu anda bir çalışmamız söz konusu değil" dedi. 

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasının bütçeye etkisini değerlendirirken de Şimşek, yeniden yapılandırmayı bütçede dikkate almadıklarını bildirdi. Şimşek, "Biz, bütçede bu yeniden yapılandırma yok saydık. Şu an bütçeye bakarsanız, yeniden yapılandırmadan 1 kuruşluk gelir öngörümüz yok. Bu da aslında bütçenin ne kadar muhafazakar bir mantıkla hazırlandığını göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Bütçedeki ilave yatırımların sorulması üzerine de Şimşek, burada aslan payının ulaştırma projelerine gittiğini söyledi. Konuya ilişkin bazı detay rakamları da paylaşan Şimşek, karayollarına 9,2 milyar lira, Sağlık Bakanlığı'na 730 milyon lira, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne 600 milyon lira ilave kaynak verildiğini bildirdi. 

- Petrol fiyatları

Petrol fiyatlarının düşmesi ve Rusya'daki gelişmelerin bütçeye etkisinin sorulması üzerine de Şimşek, şöyle konuştu: 

"Petrol fiyatlarının dolar cinsinden düşmesi, dolar kurunun sabit kalacağını varsayarsak KDV gelirlerimizi bir miktar olumsuz etkiler. Ayrıca, akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının aşağılara doğru gitmesi de KDV gelirlerini olumsuz etkiler ancak diğer taraftan da bazı olumlu tarafları olacak. Cari açığa katkısı bir yana, diyelim ki vatandaşımız benzine yaptığı ilave harcamayı şimdi yapmayacak, harcanabilir geliri artacak. Harcanabilir geliri artar ve tasarruf ederse iyi olur, yatırımlara gider. Tasarruf etmez, tüketirse de tekrar bize KDV olarak döner. Net etkisini hesaplamak zor ama arkadaşlara bir çalışma yapın demiştim. Petrolün varili 60 dolar seviyesinde kalırsa ortalama, KDV gelirlerimiz yaklaşık 2,7 milyar lira aşağıda olacaktır. Şunu da görmemiz lazım; Son iki ayda, fiyatların düşmesiyle birlikte akaryakıt tüketiminin arttığını görüyoruz. Hem mazotta hem de benzinde yıllık bazda ciddi bir artış var. Dolayısıyla bu hesapları net olarak yapmak gerçekten zordur.

Bu arada şunu da söyleyim, BOTAŞ, bilançosunun iyileşmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde sadece cari vergi yükümlülüklerini değil, geçmişe ilişkin vergi yükümlülüklerini de yerine getirebilir. Onun için genel anlamda 2015 yılında bu anlamda önemli bir risk görmüyorum."

Rusya'daki gelişmelere ilişkin de Şimşek, Türkiye'nin bu ülkeyle ticari ilişkileri artırma çabası içinde olduğunu ifade etti. Söz konusu gelişmelerin, turizm ve ticaret kanalında bir miktar olumsuzluk yaratabileceğine işaret eden Şimşek, diğer ülkelerdeki olumlu gelişmelerin ise Türkiye'ye katkı yapabileceğini kaydetti. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ocak 2015 Perşembe, 11:05 Misafir petrol fiyatlarının düşmesinden 28 milyar tl tasarruf sağladını ancak halen bütçe açığı ve cari açık çok yüksek, neden? devletin şatafat harcamalarını, gereksiz populist milyar dolar bütçeleri kısmalısınız. seçim ekonomisi yok diyorsunuz, kralını yapıyorsunuz. onu finance et, buna ucuz kredi ver, şunları devlet memuru yap, kadına şu maaşı ver, sosyal yardımları 4 katına çıkart, esanıfın borcunu kaldır, art niyetli insanların ödemediği yükümlülüklerini yeniden yapılandır. seçim ekonomisinin kralını yapıyorsunuz.