Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya'da yatırımcı güveni, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal genişleme (QE) hazırlığında olması ile Ocak ayında son 11 ayın en yükseğine yükseldi. 

ZEW Center yatırımcı ve analist beklentileri endeksi Ocak'ta 48.4'e yükselirken, Aralık ayında 34.9 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanı endeksin 40 seviyesine yükseleceği yönündeydi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri, 22 Ocak'taki AMB toplantısında Başkan Mario Draghi'nin Euro Bölgesi'nin deflasyondan uzaklaşması için şimdiye kadarki en büyük adımı atacağı yönünde. Ankete katılan 93 ekonomistin tahminlerinin medyanı, Draghi'nin toplantı sonrasında 550 milyar euro (635 milyar dolar) tutarında tahvil alım programı açıklayacağı şeklinde.

AMB'nin adımı yönündeki spekülasyonlar şimdiden Almanya'da DAX Endeksi'nin rekor yükseğe çıkmasını ve euronun 11 yılın en düşüğüne gerilemesini sağlarken, İsviçre Merkez Bankası'nın beklenmedik şekilde frank için euro karşısında müdahale kurunu kaldırmasına sebep olduğu düşünülen fon akışlarını da destekliyor.