Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1 yükseldi.

Aralıkta 98,4 olan hizmet sektörü güven endeksi, ocakta 100,4 değerine ulaştı. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu endeksi yüzde 3,5, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,2 arttı.

- Perakende de güven azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 azaldı.

Aralıkta 107,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, ocakta 104,2 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemdeki iş hacmi ve satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2,2 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 5,9 azaldı, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 0,4 artış gösterdi.

- İnşaat sektörü güven endeksi azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 azaldı. Geçen ay 83,2 olan inşaat sektörü güven endeksi, ocakta 82,4 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe geçen aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,7 azaldı, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1,7 arttı.

AA