Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Alexis Tsipras, Yunanistan'ın yeni başbakanı olarak göreve başladı.

Hükümeti kurma yetkisini almak üzere bugün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ı ziyaret eden Tsipras, parlamentoda çoğunluğu sağladığı için Papulyas'ın huzurunda yemin ederek başbakanlık görevine başladı.

Alexis Tsipras, Yunan Kilisesi temsilcilerinden kimsenin katılmadığı törenin ardından yaptığı açıklamada, "Süreci hızlandırmamız lazım çünkü hükümetin yolu yokuş" dedi.

Az sayıda kişinin katıldığı yemin töreninde Tsipras'a yakın çalışma arkadaşlarından olan ve yarın açıklanacak kabinede önemli görevler üstlenmesi beklenen Nikos Pappas ve Panos Skurletis eşlik etti.

Dini tören istemedi

Alınan bilgiye göre, Tsipras, cumhurbaşkanlığındaki yemin töreni öncesinde Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos'u ziyaret ederek, dini tören yapılmayacağını bildirdi. Bu nedenle Yeoronimos'a cumhurbaşkanlığındaki törene gelmesine gerek olmadığını söyleyen Tsipras'ın, Syriza iktidarında devlet ile kilise arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha iyi olacağı taahhüdünde bulunduğu öğrenildi.

Alexis Tsipras, yemin töreninin ardından Kesariani semtinde iç savaş sırasında infaz edilen komünistlerin anısına dikilen anıtı ziyaret ederek, bir demet kırmızı gül bıraktı.

Bu arada, Başbakanlık'taki devir teslim töreninin eski Başbakan Andonis Samaras ve Tsipras'ın katılımı olmadan, iki liderin siyasi büro müdürleri düzeyinde yapıldığı bildirildi.

Başbakan Tsipras'ın, koalisyon hükümetine destek vermesi için akşam saatlerinde de Potami Partisi lideri Stavros Theodorakis ile biraya geleceği belirtildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde ise Syriza'nın yarın açıklanması beklenen kabinesinde bakanlıkların sayısını azaltacağı ve cumhurbaşkanı seçimi için Yunanistan'ın Avrupa Komisyonu'ndaki temsilcisi Dimitris Avramopulos'u ya da eski başbakanlardan Kostas Karamanlis'i aday göstereceği ileri sürüldü.

AA