Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında yürütülen çalışmalarda KOBİ'lere ağırlık verileceğini belirterek, "Dünyada ilk defa KOBİ'ler için küresel bir ses oluşacak" dedi.

Babacan, G20 üyesi ve G20'ye davetli ülkelerin büyükelçileri ile uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, G20 kapsamında bakanlar ve merkez bankası başkanları düzeyindeki ilk toplantının 2 hafta sonra İstanbul'da yapılacağını, bunu diğer birçok toplantının takip edeceğini söyledi.

Ali Babacan, 15-16 Kasım'da Antalya'da Liderler Zirvesi düzenleneceğini ifade ederek, "Bu sene ilk defa sadece bakanlar ve merkez bankası başkanları düzeyinde değil de çalışma ve ticaret bakanları düzeyinde de toplantılar yapacağız. Bunlara ek olarak, enerji bakanları (ilk kez) ile tarım ve gıda bakanları için de toplantılarımız olacak" diye konuştu.

Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığında turizm bakanlarını toplayacağını, bunun da büyük ihtimalle eylül ayında gerçekleşeceğini ifade etti.

- KOBİ'ler için uluslararası platform

Başbakan Yardımcısı Babacan, G20'nin bir dönem başkanlığından diğerine geçişi kolay sağlamak için bir troyka yapısına sahip olduğunu belirterek, önceki dönem başkanı Avustralya ile Türkiye'den sonra dönem başkanlığını devralacak Çin'e teşekkür etti.

Türkiye'nin dönem başkanlığı için önceliklerini İngilizce 3 "i" olarak belirlediklerini kaydeden Babacan, "İlk 'i' (inclusiveness) kapsayıcılık, ikinci 'i' (implementation) uygulama ve üçüncü 'i' (investments) yani yatırımlar" diye konuştu.

Babacan, bu 3 önceliği detaylandırarak, kapsayıcılığın ulusal ve uluslararası olarak ikiye ayrıldığını söyledi. Ulusal kapsayıcılığın en önemli maddelerinden birinin kapsayıcı büyümeyi sağlamak olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

"Ulusal kapsayıcılık altında, KOBİ'lere ağırlık vereceğiz. İstihdam KOBİ'ler aracılığıyla oluşuyor. KOBİ konseptine, tüm gündem maddelerinde yer vereceğiz. Örneğin finansal düzenleme söz konusuysa, KOBİ'leri yeterince hesaba katıyor muyuz? KOBİ'lerin uluslararası ticaret söz konusu olduğunda ihtiyaçlarıyla ilgileniyor muyuz? KOBİ'ler için ayrıca Uluslararası Ticaret Odası ile görüştük ve Dünya KOBİ Meclisi ya da Dünya KOBİ İşbirliği gibi bir isim altında platform kurmak istedik. Bu da şu anlama geliyor; dünyada ilk defa KOBİ'ler için küresel bir ses oluşacak. Bu yapıya ilişkin görüşmelerimiz devam ediyor ve bu sene içinde kurulacak. Sadece bizim G20 başkanlığımız için değil, kalıcı bir platform olacak."

Babacan, kapsayıcılık başlığı altında düşük gelirli gelişmekte olan ülkeleri de inceleyeceklerini dile getirdi.

Kapsayıcı büyümenin çok boyutlu bir konu olduğuna dikkati çeken Babacan, kaliteli bir sonuç elde edebilmek adında Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) gibi kuruluşların katkılarını beklediklerini söyledi.

- "Altyapı yatırımları büyük önem taşıyor"

Ali Babacan, ikinci "i" olan uygulama kısmında ise G20 ülkelerinin yapısal reform taahhütlerini yerine getirmesinin önemine işaret etti. Bu taahhütlerin yerine getirilmesi durumunda küresel büyümenin 5 yıl içinde öngörülenden yüzde 2 daha yüksek olacağını kaydeden Babacan, "Beş yıllık bir sürede bunun gerçekleşeceğini öngörüyorlar, şu an itibariyle bir yılı zaten geçti, dört yılımız kaldı" dedi.

Babacan, uluslararası vergilendirme gibi konularda sonuç almak için de uygulamanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Üçüncü "i" olan yatırımlar kısmında altyapı yatırımlarının büyük önem taşıdığını kaydeden Babacan, şöyle devam etti:

"Bu reformlar diğer birçok ülkenin olduğu gibi G20'nin ajandasında da en önemli konular. Bugün gelişmiş ekonomiler de daha fazla yatırıma ihtiyaç duyuyor. Altyapı yatırımlarına olan ihtiyaç gelişmiş ekonomilerde bile gayet yüksek. Özellikle sıkı mali disiplin uygulandığı zamanlarda hükumetlerin kaynakları bunları hayata geçirmeye yeterli değil. Altyapı yatırımları bir hükümetin parasını harcayacağı en verimli alanlardan. Peki ayıracak kaynakları yoksa ne yapılmalı? Bu durumda özel sermayeyi altyapı projelerinde nasıl kullanabiliriz, kamu-özel sektör yatırım modellerini nasıl standartlaştırabiliriz? Bu önemli bir çalışma konusu, yatırımcıların altyapı projelerine kaynak sağlamasını kolaylaştırmak istiyoruz. Bunlar ajandamızda üzerinde en fazla yoğunlaşacağımız konular olarak yer alıyor."

- "Kadınlar için de yeni bir etkileşim grubu oluşturuyoruz"

Babacan, G20 kapsamındaki çalışmaların hızlı bir şekilde devam edebilmesi için, resmi görüşmelerin yanında, diğer etkileşim gruplarının da olacağını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu kapsamda iş dünyası için B-20, sendikalar için L-20, düşünce kuruluşları için T-20, gençler için Y-20, sivil toplum kuruluşları için ise C-20'nin halihazırda faaliyetlerine devam ettiğine dikkati çekti.

Üzerinde çalıştıkları bir başka grubun da kadınlar için oluşturulması planlanan W-20 olduğunu anlatan Babacan, "Bunun üzerinde hala çalışıyoruz. Nasıl bir yapı oluşturulacağını ve içeriğini G20 meslektaşlarımızla değerlendiriyoruz. Daha çok kadınların iş hayatı ve girişimcilikteki rolü ile bu alanlarda kadınların etkinliğini nasıl daha fazla artırırız diye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

AA