Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald's'ın Üst Yöneticisi (CEO) Don Thompson'ın görevini 1 Mart itibarıyla Steve Easterbrook'a devredeceği bildirildi.

Merkezi İllinois'ta bulunan McDonald's'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Mart'ta görevinden ayrılacak Thompson'ın yerine, McDonald's Avrupa'nın Başkanı Easterbrook getirilecek. Yaklaşık 21 yıldır McDonald's için çalışan Easterbrook, şirketin son 10 yıl içindeki üçüncü CEO'su olacak.

McDonald's, söz konusu görev değişikliğinin nedenini açıklamazken, kararın şirketin 2014'ün son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarından birkaç gün sonra gelmesi dikkati çekti.

McDonald's, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki gelirinin 2013'ün aynı dönemine kıyasla yüzde 21 azalarak 1,1 milyar dolara düştüğünü açıklamıştı. Dünya genelinde 36 bini aşkın restoranı bulanan McDonald's'ın müşteri sayısı da 2013 yılında yüzde 1,6 ve geçen yıl yüzde 4,1 azalmıştı.

Şirket, son iki yıldır devam eden bu kötü gidişatı durdurmak için önemli adımlar atacağını duyurmuştu. Thompson'ın 2,5 yılın ardından görevinden ayrılması bu adımlardan ilki olarak algılanırken, şirketin hisseleri açıklamanın ardından yüzde 3 değer kazandı.

McDonald's'ın ilk siyahi CEO'su Thompson, yaptığı yazılı açıklamada, "Mc Ailesine veda etmek zor ancak her şeyin bir zamanı var" ifadelerini kullandı.

AA