Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Euro Bölgesi'ndeki kemer sıkma politikasını eleştirdi, ülkelerin borç tuzağına düştüğünü söyledi.

Carney, Euro Bölgesi'nin sıkı kemer sıkma politikalarını rahatlatması ve kaynakların zenginden yoksula aktarılabileceği bir mali birliğe doğru ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Carney, "Eğer Euro Bölgesi tek bir ülke olsaydı o zaman mali birliğin potansiyel olarak daha destekleyici olması mümkün olabilirdi. Buna rağmen, Avrupa'da etkin risk paylaşım mekanizmaları olmamasına rağmen kemer sıkma programı İngiltere'dekinden daha sıkı" değerlendirmesini yaptı.

Gelişmiş ekonomilerde borç yükünün giderek arttığını bildiren Carney, düşük büyümeden olumsuz yönde etkilenen özel sektörün harcamalarını daha da kısma yoluna gittiğini vurguladı.

Carney, gelişmiş ekonomilerin borç tuzağına yakalandığını belirterek, "İngiltere ve ABD dahil bazı ekonomiler bu tuzaktan kaçmayı başardı. Ama Euro Bölgesi'ndeki diğer ülkeler daha da derine batıyor" dedi.

Carney konuşmasında Euro Bölgesi liderlerini de eleştirdi. "Euro Bölgesi'nde yapısal reformların ilerleme hızı eşit değil. Finansal sistemde sınır ötesi risk paylaşım mekanizmaları geriye doğru gidiş içerisinde. Avrupalı liderler halihazırda mali birliği parasal birliği bir parçası olarak görmüyorlar. Bu şekilde bir çekimserliği bedeli vardır." dedi.

Euro Bölgesi'ne dair risklere de değinen Carney, "Düşük nominal büyüme Euro Bölgesi'nde borç yükünü artırıyor. Ekonomik daralma korkusu harcamaların ve yatırımların geri durmasına neden oluyor" diye konuştu.