Advertisement

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, düşük faizin ekonominin tüm sorunlarını çözmeyeceğini belirtti.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Yılmaz, siyasilerin faiz politikasına yönelik eleştirilerinin fayda sağlamayacağını ifade ederek "Merkez Bankası'nın gücü abartılıyor. Kısa vadeli faiz silahıyla ülkenin uzun vadeli yapısal sorunları çözülemez" dedi.

Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisinin potansiyel büyüme oranının yüzde 5 civarında olduğunu anımsattı ve son birkaç yılda büyümenin yüzde 3-3,5 düzeyinde kalmasının siyasi idareyi rahatsız etmesinin anlaşılabilir bir durum olduğunu söyledi.

Yılmaz, ekonomideki tüm sorunların çözümünün de para politikasında aranmaması gerektiğini ifade etti ve "Düşük faiz ekonomik büyümenin yegane sebebi olsaydı bugün Avrupa'da ekonominin hızlı büyümesi gerekirdi, Amerika'nın hızlı büyümesi gerekirdi" dedi.


BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Şubat 2015 Salı, 09:58 Misafir 08.37de yazan gibi bilgisiz ama sesi yüksek insanlarla yürümeye çalışıyoruz malesef. büyüme dolar üzerinden hesaplanır. doların enflasyonu ise 1 civarında olduğundan o söylediğiniz denklem o şekilde çözülmez. ayrıca faizi piyasa düşürmelidir. tcmb fonlamasıyla suni düşürülen faiz gelecekte enflasyon olarak döner ve bugün 1 yaptığınız yatırım yarın yapılacak 2 yatırıma mal olur.
03 Şubat 2015 Salı, 09:57 Misafir sn. durmuş yılmaz helal olsun size bu açıklama yerinde olmuş. sanırım siyasilerin derdi ellerindeki euro lar değer kaybedince fakirleştiler. o nedenle faizi indirip dövizi artırma peşindeler.
03 Şubat 2015 Salı, 09:19 Misafir türkiyede büyüme akıllı telefonla oluyor