Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Altın Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre Çin’in altın tüketimi, fiyat çöküşünün satın alımda bir önceki yıldaki gibi “olağanüstü” bir yükselişi tetiklemeyi tekrar etmemesi ile 2014 yılında yüzde 25 geriledi.

Pekin merkezli grubun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre tüketim 2013’teki 1,176.4 tonluk rekor seviyeden 886.1 tona geriledi.  Külçe altına talep yüzde 59 düşüş gösterdi, sikke satın alımları yüzde 49 geriledi ve mücevheratta kullanılan altın yüzde 6.9 daraldı.

Altın, hisse senedi piyasalarındaki rallinin yatırım aracı olarak kıymetli metale talebi azaltması ve Çin’de yolsuzluk karşıtı yönlendirmelerin lüks mallara talebe zarar vermesi ile geçtiğimiz yıl yüzde 1.4 değer kaybetti. Çin’de satın alımlar 2013 yılında yüzde 41 yükseldi. Söz konusu artış fiyatlardaki yüzde 28’lik düşüşten destek buldu.

Birlik konu ile ilgili web sitesinden yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yılı tüketim için ‘normal’ bir yıl olan 2012 yılı ile kıyaslarsak talep, mücevherat kullanımındaki yüzde 33’lük artış da dahil olma üzere yüzde 6.5 yükseliş gösteriyor.

Altın, Fed'in faiz oranlarını artırmayı erteleyebileceği spekülasyonları ile bu yıl yüzde 6.9 yükseliş kaydetti. Avrupa’dan Asya’ya merkez bankaları, büyümedeki yavaşlama ve deflasyonla mücadele için para politikalarında genişlemeye gidiyorlar.