Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın, Ukrayna'daki krizi ele aldığı görüşme sona erdi. Avrupalı ve Rus liderler, beş saatten uzun süren görüşmelerde Ukrayna'daki çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan bir anlaşmaya varmada başarısız oldular. ABD yetkililerinin Rusya'ya baskıyı artırmaya yönelik yeni adımları tartıştıkları bildirildi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande arasındaki görüşmeler Kremlin'de gerçekleşti. Görüşmeler Rusya ile Batı arasındaki Ukrayna geriliminin derinleşmesini önlemeyi amaçlıyordu.

Washington'daki ABD yetkilileri alınması gerekli bazı ek önlemler olduğunu belirttiler. Bunlar arasında Ukrayna'ya daha fazla ekonomik destek ve öldürücü olmayan askeri yardım ve savunma silahı yardımı yapılması bulunuyor.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Merkel ve Hollande'ın, Minsk Anlaşması'nın uygulanması için Putin'e ilettikleri teklif temelinde, olası ortak anlaşma metni üzerinde çalışıldığını belirtti.

Bu belgenin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Putin'in tekliflerini içereceğini vurgulayan Peskov, hazırlanacak belgenin daha sonra Ukrayna krizinin tüm taraflarına sunulacağını kaydetti.

Peskov, "Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, görüşmelere pazar günü telefonda devam edecek" dedi.

Merkel ve Hollande, Kremlin'deki görüşmenin ardından ülkelerine dönmek üzere havalimanına hareket etti.