Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:10'da güncellendi)

Avrupa hisseleri banka hisselerindeki düşüş öncülüğünde gerilerken, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın uluslararası kurtarma paketini reddeden açıklamalarını sürdürmesi ile mevcut duruma yönelik endişeler sürüyor. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek günü 370.55 puandan tamamladı. Bankalar yüzde 1.6'lık kayıpla endeksteki düşüşlere öncülük etti. Yunanistan'ın ASE Endeksi, National Bank of Greece ve Piraeus Bank'ın yüzde 9.8'den fazla gerilemesi üzerine yüzde 4.8 kayıp yaşadı.

Yunanistan Başbakanı ülkede asgari ücreti artırma, vergi muafiyet eşiği ve altyapı özelleştirmeleri yönünde hedefler belirlerken, Pazar günü yaptığı konuşmada ayrıca Almanya'dan 2. Dünya Savaşı tazminatını isteyeceğini ve Nazi yönetiminin Yunanistan'ı zorladığı kredilerin geri ödenmesini talep edeceğini söyledi. Euro Bölgesi maliye bakanları 11 Şubat'ta Brüksel'de acil olarak toplanacak. 

İspanya'nın IBEX 35 Endeksi ve İtalya'nın FTSE MIB Endeksi yüzde 1.9'dan fazla geriledi. Almanya'nın DAX Endeksi ise yüzde 1.7 düşüş kaydetti.

(19:10'da güncellendi)