Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(14:35'te güncellendi)

Altın, yeni Yunan hükümeti ve kreditörleri arasındaki ayrışmanın kötüleşeceği endişesi ve Çin'de yeni yıl tatili öncesi talebin artacağı beklentileri ile yatay seyrediyor.

Alman liderler, koşulların yerine getirilmemesi halinde Yunanistan’a daha fazla desteğin sağlanmayacağını belirttiler. Bu güç durum Avrupa’nın en çok borçlu bulunan ülkesini bu ay sonunda fonsuz kalma riski ile karşı karşıya getirdi. Yunanistan, isminin açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, nakit sıkıntısını uzaklaştırmak için yaklaşık 10 milyar euro (11.3 milyar dolar) tutarında kısa vadeli finansman arayışı içine girecek. Spot altın, iki yıllık kaybın ardından yatırımcıların varlıklarını genişletmesi ile 2015’te yüzde 5 yükseldi.

Asya'daki altın alımlarının artması, Şanghay Altın Borsası'ndaki işlem hacmini Nisan 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Çin'de yeni ay yılının başlangıcı, altın alımı için iyi bir zaman olarak addedilirken, piyasaların önümüzdeki hafta kapalı olacak olması stoklama için alımların öne alınmasını sağlıyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. yayımladığı bir raporda, “Yunanistan’daki politik tansiyon güvenli liman alımlarını canlandırdı. Altın destekli küresel exchange-traded fonlarındaki varlıklar, geçtiğimiz haftaki güçlü yükseliş ile bu yıl hali hazırda yüzde 5 yükseldi” açıklamasında bulundu.

Spot altın yatay seyrederek, Londra'da yerel saatle 10:10'da ons başına 1.238,27 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli altın kontratı Comex’te ons başına 1,238.40 dolardan işlem gördü.

Bloomberg'in derlediği verilere göre altın destekli küresel exchange-traded fonlarındaki (ETF) varlıklar Pazartesi günü 1,678.21 ton ile 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Varlıklar, Ocak ayında Temmuz’dan bu yana ilk kez genişleme gösterdi.

Spot gümüş yüzde 0.8 düşüş ile ons başına 16.8575 dolardan alıcı buldu. Paladyum yatay seyrederek ons başına 779.45 dolar olurken, platin ise yüzde 0.2 gerielem ile ons başına 1,216.38 dolara geldi.

(14:35'te güncellendi)