Advertisement

BusinessHT.com’un sorularını yanıtlayan Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dolar kurunun hareketlerini değerlendirdi.

Kurun yükselişinin temel gerekçesinin siyasi söylemler olduğunu söyleyen Yılmaz, “Merkez Bankası’nın bu olanlarda bir günahı yok. Kurdaki artışta siyasetçilerin yaptığı açıklamalar etkili oluyor” diye konuştu.  Yılmaz, küresel gelişmelerin önemli bir etkisinin de olmadığını kaydetti.

Siyasetçilerin yaptığı açıklamaların  Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik algıları bozduğunu belirten Yılmaz, “Piyasalar Merkez Bankası’nın bağımsızlığını test etmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mart 2015 Salı, 13:05 Misafir sayındurmuş yılmaz ın tespiti son derece doğru. başımıza gelenler "siyasinin" güç merakı yüzünden. bunda görülmeycek bir şey yok. el alem gördü bi biz görmemekte ısrar ediyoruz.
10 Mart 2015 Salı, 10:29 Misafir siyasetçi ülke menfaatlerinden önce hep kendi menfaatlerine bakar. şu an tcmb'ye yapılan baskı da seçimler öncesi oy alma kaygısı taşıyor.
10 Mart 2015 Salı, 07:52 Misafir biraz mb'ları tarihini okusaydınız, neden tarafsız olmaması gerektiğini analrdınız. ama siz yatırımcısınız tabii. çok yüksek, elit bir makam, devlet vatandaş faiz ödeyecek siz de yan gelip yatacaksınız. taraflı olan sizsiniz...