Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Deutsche Bank AG'den David Bianco, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi için 2,000 seviyesi üzerinde 5 hafta geçirmenin yeterince uzun olabileceğini söyledi.

Bianco'ya göre, geçen haftaki ABD istihdam verilerinin ardından, yatırımcılar artan bir biçimde, Fed'in yıl ortasında faiz artırımına gideceği konusunda ikna oluyorlar. Bianco, bu durumun,  ABD hisse senetlerinin gösterge endeksinde yüzde 9'a kadar bir düşüşe neden olabileceğini söyledi ve doların euro karşısında 2003'ten bu yana en güçlü seviyesine ulaşmasının ABD'de kar büyümesi için tehdit oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Deutsche Bank'ın şef ABD hisse senedi stratejisti Bianco, müşteriler için hazırlanan bilgilendirme notunda, "Güçlü istihdam büyümesi ve düşen işsizlik, halen yavaş GSYİH'ya karşın, Fed'in faiz artışlarının ufukta görüldüğünü ve doların muhtemelen daha da güçleneceğini işaret ediyor," dedi ve "Kısa vadede yüzde 5 ila yüzde 9'luk bir düşüş riski görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de dün Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.7 gerileyerek 2,044.16 puan ile günü tamamladı ve 2015 yılı kazançlarının tümünü geri verdi. Dolar da, dün önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazanarak ve euro karşısında yaklaşık 12 yılın ve yen karşısında 7.5 yılın en yükseğine çıkarak, hisse senetleri üzerindeki baskıya katkıda bulundu.

S&P Endeksi Cuma günü, ABD'de tarım dışı istihdamın Şubat ayında beklenenden daha fazla artması ve işsizlik oranının yüzde 5.5'e inerek yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine gerilemesinin, 15 yılın en iyi performansını gösteren işgücü piyasasının iyileşmeye devam ettiğini göstermesinin ardından son iki ayın en hızlı kaybını yaşadı.

İstihdam Verileri

ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam Şubat ayında 295,000 arttı ve Ocak ayındaki artış 257,000'den 239,000'e revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 235,000 artması bekleniyordu.

Bianco, bu yılın sonu için endeks tahminini 2,150 olarak sürdürdü ve böylelikle, Bloomberg'in anketine katılan 21 stratejist arasında üçüncü en düşük tahmini yapan katılımcı oldu. Ortalama beklenti olan 2,237 ise mevcut seviyelerden yüzde 9'luk artışı işaret ediyor.

Bianco, enerji ve sanayi hisselerinin, cari piyasa koşulları tarafından baskı altına alınan marjlara en fazla sahip olma olasılığına sahip gruplar olduğunu ve enerji, sermaye malları, metaller ve madencilik, kimya ve kamu hizmet şirketlerinin ucuz petrole en duyarlı sektörler olduğunu belirtti.

Şubat ayının başından bu yana, kamu hizmetleri ve enerji şirketlerinin düşen yegane iki grup olduğunu ve sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 1.3 gerilediklerini sözlerine ekledi.