Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Societe Generale SA’ya göre parasal genişleme programı kapsamında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) satın alımı için elverişli tahvillerin miktarı, alımların daha fazla tahvil faizini sıfırın altına itme riski barındırması ile daralmaya hazırlanıyor.

Mario Draghi yönetiminde AMB, Euro Bölgesi ülke tahvilleri alımına Pazartesi günü başladı. 19 aylık planın büyümenin desteklenmesi için bölge ekonomisine 1.1 trilyon euro enjekte etmesi amaçlanıyor. AMB’nin Almanya ve Hollanda’dan aldığı tahviller dahil olmak üzere bu hafta yaptığı tahvil alımlarını negatif faiz ile yaptığı belirtilirken, kurumun kuralları, eksi yüzde 0.20 olan mevduat faizinden düşük faizli tahvillerin alımını imkansız kılıyor.

Tahvil alımları ve ek tahvil alımlarının yapılacağı beklentisi, 7 yıllık Almanya tahvil faizlerini Salı günü sıfırın altına itmeye yardımcı oldu. İtalya’dan İrlanda’ya tahvil faizleri rekor düşük seviyelere indi. Nisan 2018 vadeli Almanya tahvilleri, Salı günü AMB’nin alımına uygun olmaktan çıktı. Söz konusu tahvillerin faizleri eksi yüzde 0.23’e geriledi.

SocGen Avrupa faiz oranları yöneticisi Ciaran O’Hagan, “AMB kendi kuyruğunu kovalıyor gibi görünüyor. Salı günü Bundesbank 2018 vadeli tahviller satın aldı. Çarşamba günü 2019 vadelilere gitmek zorunda. Satın alınabilir tahviller bahar güneşinde eriyen kar gibi” dedi.