Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Spekülatörler, ABD’deki arz fazlasının yakın zamanda depolama kapasitesini zorlayacağı uyarıları ile birlikte petrolde yükseliş beklentisi ile açtıkları uzun pozisyon sayısını 2 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indirdiler.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu verilerine göre hedge fonları ve diğer para yöneticileri, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) için olan net uzun pozisyonlarını 10 Mart’ta sona ereb 7 günlük sürede yüzde 2.5 düşürdüler. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyon sayısı ise rekor seviyeye ulaştı.

WTI petrol kontratlarının teslimat noktası ve ABD’nin en büyük depolama merkezi olan Cushing Oklahoma’daki petrol stokları 3 ayda iki katından fazla yükseliş gösterdi. Ülke genelinde depolama tanklarının yaklaşık üçte ikisi dolu. Uluslararası Enderki Ahansı 13 Mart’ta yaptığı açıklamada, petroldeki arz fazlası sorunun fiyatların daha da gerilemesine yönelik risk oluşturduğunu belirtti. Üretim, şirketlerin hizmet veren sondaj makinesi sayısının rekor bir hızda düşürmelerine rağmen artış kaydetti.

St. Louis’teki Confluence Investment Management baş piyasa stratesjisti Bill O’Grady, “Depolama alanı dolmak üzere olan bir piyasa ile karşı karşıyayız. Durumun iyiye gitmesini beklemiyorum” dedi.

WTI petrol Nymex elektronik işlemlerde verinin oluşturulduğu haftada yüzde 4.4 gerileyerek varil başına 48.29 dolara indi. Fiyatlar 13 Mart’ta 2.21 dolar düşerek 44.84 dolar ile 6 yılın en düşük seviyesine yaklaştı.