Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:50'de güncellendi)

Petrol, rekor seviyedeki ABD petrol stokunun ülkenin depolama kapasitesini zorlayacağı spekülasyonu ile kayıpları genişleterek Mart 2009’dan bu yana en düşük gün içi fiyata geriledi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminine göre ABD’deki petrol tankları, hizmet veren sondaj makinesi sayısındaki düşüşün üretimi bu yıl yavaşlatmada başarısız olacağı beklentisi ile tam dolu hale gelebilir. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre spekülatörler, petrolde yükseliş beklentisi ile açtıkları uzun pozisyon sayısını 2 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indirdiler. Kısa pozisyon sayısı ise rekor seviyeye ulaştı. Petrol vadelileri Pazartesi günü New York’ta yüzde 2.8 kadar düşüş ile varil başına 43.57 dolara indi ve düşüşü 5. güne taşıdı.

Petrol, ABD stoklarının 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinden genişlediğini gösteren resmi verinin ardından Cuma günü düşüşü 4. haftaya taşıdı. ABD stoklarındaki yükseliş arz fazlası sorunun şiddetlendiriyor. Arz fazlası sorunu petrol fiyatlarının geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 gerilemesine neden olmuştu. Eski Fed Başkanı Alan Greenspan Bloomberg Televizyonu’na yaptığı değerlendirmede, piyasanın arz fazlası nedeniyle henüz dip seviyeyi görmediğini söyledi.

Sydney’deki CMC Markets stratejistlerinden Ric Spooner, “Stoklarda sürekli bir artış var ve hizmet veren sondaj makinesi sayısındaki düşüşe rağmen üretimde gerileme yok. Piyasada aşağı yönlü hareketin geliştiğini görüyoruz” dedi.

Nisan vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 96 sent veya yüzde 2.1 gerileyerek 43.88 dolardan işlem gördü. Kontrat Cuma günü 2.21 dolar düşüş ile 44.84 dolara indi ve haftalık yüzde 9.6 kayıp göstererek Aralık ayından bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 14 yukarısında seyrediyor.

Bugün vadesi dolacak olan Nisan vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 1.23 dolar veya yüzde 2.2 değer kaybederek varil başına 53.44 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 9.56 dolar seviyesinde. Daha aktif olan Mayıs vadeli Brent petrolü kontratı 1.07 dolar düşüş ile 53.94 dolar oldu.

(21:50'de güncellendi)