Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD yetkililer, dolardaki yükselişten kaynaklanabilecek güçlüklere işaret etmeleri ile birlikte söz konusu yükselişe engel olmaya yönelik sinyal vermediler. Doların değer kazanması, ekonomik büyümeye engel teşkil ederken, hali hazırda düşük olan enflasyonu daha da baskılayabilir. ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, güçlü doların Amerika’nın çıkarına olduğu fikrini yineledi. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise ABD ekonomik gücünün bir göstergesi olduğunu söyledi.

Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü baş ekonomisti Charles Collyns, “Yükselen dolar bir endişe kaynağı ve politika yapıcılar bunu yakında takip edecektir. Ancak yıkıcı bir şok değildir. ABD ve diğer merkez bankaları arasındaki para politikası farkının bir sonucu olarak gerçekleşmesi beklenen bir durumdur” dedi.

Temsilciler Meclisi Komitesi’nde Salı günü uluslararası finans sistemi ile ilgili konuşma yapacak olan Lew, dolardaki yükselişe yönelik toleransına ışık tutabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Salı ve Çarşamba günü parasal stratejiyi belirlemek üzere bir araya gelecek. Ekonomistler, Fed’in dolardaki yükselişi tartışmasına kesin gözüyle bakıyor.