Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, faiz artırımına ilişkin yönlendirmede yapılan değişikliğin, faiz artışına Haziran'da başlanacağı anlamına gelmemesine karşın, bunun hala seçenekler arasında yer aldığını söyledi.

Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirdi.

FOMC, bugün sona eren iki günlük toplantısıyla faiz artırımına yönelik sözel yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesini kaldırma kararı almıştı.

Yellen, konuşmasında yapılan değişikliğin, Fed'in faiz artışında "sabırsız" davranacağı ya da artışa ne zaman başlanacağına karar verdiği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini vurgulayarak, "Yönlendirmedeki değişiklik, Fed'in faiz artışına Haziran'da başlayacağı anlamına gelmiyor. Ancak, bu seçeneği yok da sayamayız" dedi.

Fed'in faiz kararının tamamıyla ekonomik verilere bağlı olacağının altını çizen Yellen, faiz artışına Nisan toplantısıyla başlanmasının ise mümkün olmadığını açıkladı.

Yellen, bununla birlikte piyasalara daha net bir yönlendirme sunamayacaklarını dile getirirken, "Politikalarımız verilere dayanıyor ve bu nedenle piyasalara kesinlik sunamayız. Çünkü gelecek verilerin ne göstereceğini bilmiyoruz. Piyasalar da ekonomik verileri bizim gibi yakından izlemeli" ifadelerini kullandı.

"Ücret artışı ön koşul değil"

Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeye devam eden enflasyonun ise orta vadede bu hedefe yaklaşacağı öngörüsünde bulunan Yellen, bu konudaki güveninin işgücü piyasasındaki toparlanmaya dayandığını anlattı.

Yellen, bu noktada ücretleri ve enflasyon beklentilerini yakından izleyeceklerini belirtirken, ücret artışının faiz artırımı için bir ön koşul teşkil etmediğini bildirdi.

Birçok Fed yetkilisinin enflasyon düşük kalsa dahi faiz artışına bu yıl içerisinde başlanmasından yana olduğunu aktaran Yellen, "Faiz artışına doğru zamandan önce başlamaktan kaçındığımız gibi, geç kalmak da istemiyoruz" ifadesini kullandı.

Bir soru üzerine, güçlenen doların ABD ekonomisindeki toparlanmayı yansıttığını söyleyen Yellen, bunun ülkenin ihracatını olumsuz etkilemesinin yanı sıra enflasyonu da aşağı çektiğini kaydetti.

Fed Başkanı Yellen, Fed'in dolardaki artış da dahil olmak üzere küresel ekonomideki tüm gelişmeleri yakından izlediğini ve kararlarında göz önünde bulundurduğunu sözlerine ekledi.