Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları Rusya'ya yaptırımları ve enerji birliğini görüşüyorlar.

Yunanistan'ın borç sorununu zirve gündemine dahil etme çabası sonuçsuz kalırken bunun yerine Yunan Başbakanı Alexis Tsipras, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande arasında toplantı planlandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem'un da katılacağı Yunanistan toplantısına davet edilmeyen diğer liderler bu duruma tepki gösterdi.

Belçika Başbakanı Charles Michel, zirve öncesinde basına yaptığı açıklamada Yunanistan toplantısına ülkesinin davet edilmemesi nedeniyle "kızgın olduğunu" belirterek "Belçika hükümeti kendi adına müzakere etmesi için Fransa ve Almanya'ya yetki vermedi" dedi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, "Toplantıya dahil olmayı tercih ederdik" ifadesini kullandı.

Diplomatik kaynaklar, diğer bazı liderlerin de bu gelişmeden duydukları rahatsızlığı AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a ileterek toplantının ardından kendilerine detaylı bilgi verilmesini istediklerini belirtiyor.

Angela Merkel, zirveye girerken yaptığı açıklamada, Yunanistan'la ilgili bir çözüm ya da önemli bir adım beklenmemesini, bugünkü toplantının böyle bir karar alma yeri olmadığını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise Yunanistan'dan taahhüt ettiği reformları hayata geçirmesini isteyerek "Yunan hükümetinin yoksullar için çaba göstermesinde yanlış bir şey yok fakat Yunanistan'dan zenginlerin vergilerini ödemelerini sağlamalarını istiyoruz" dedi.

19 - 20 Mart tarihli AB zirvesinde, Rusya'ya vadesi Temmuz'da dolacak olan ekonomik yaptırımların yıl sonuna kadar uzatılması masaya gelecek fakat üye ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları nedeniyle bu yönde bir karar çıkması beklenmiyor.

Merkel, Rusya'ya yaptırımların devamının Minsk anlaşmasının uygulanmasına bağlı olması gerektiğini belirterek zirveden bu yönde bir karar çıkmasını istiyor. İngiltere ve Baltık ülkeleri de yaptırımların şimdiden uzatılmasına destek veriyor. Arasında Macaristan, Avusturya, Yunanistan, İtalya ve İspanya'nın da bulunduğu diğer grup ise Ukrayna'daki gelişmelere bakılarak yaptırımların uzatılıp uzatılmamasının Haziran ayında görüşülmesinden yana tavır takınıyor.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk bugün AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Eğer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin AB üye ülkeleri ve liderlerini bölerse bu kendisi için en büyük başarı hikayesi ve özgür dünya için felaket olur" uyarısı yaptı.

AB liderlerinden Ukrayna'nın doğusuna uluslararası barış gücü gönderilmesi yönündeki taleplerine destek isteyen Arseniy Yatsenyuk, "Barış gücünün yerleştirilmesi ortak menfaatimize. Ukrayna'nın bu inisiyatifinin Avrupalı dostlarımız tarafından desteklenmesini bekliyoruz çünkü herkes Avrupa'da barış istiyor ve bunun araçlarından biri barış gücü yerleştirilmesi" dedi.

Ukrayna Parlamentosunun 18 Mart tarihli bir kararında AB ve BM'ye, geçen ay Minsk'ta sağlanan ateşkes anlaşmasının uygulanması için ülkenin doğusuna barış gücü göndermeleri çağrısı yapılmıştı.

AA