Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notu BBB- ve durağan olan görünümünü teyit etti. Fitch'ten yapılan açıklamada, düşük petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açık taraflarında iyileşme sağladığına değinildi. Fitch'in açıklamasında Rusya, Ortadoğu ve Ukrayna'ya yapılan ihracatın sert şekilde düştüğüde ifade edildi.

Açıklamada, kamu maliyesinin sağlam olmayı sürdürdüğü ve Haziran'daki seçim öncesi herhangi bir sıkıntı olacağına ilişkin işaret görülmediği belirtildi. Fitch'in gerekçeli kararında, bankacılık sisteminin Bank Asya'daki gelişmelerden etkilenmeden iyi bir durumda olduğu ifade edildi.

Fitch'in değerlendirmesinde, ekonomi politikasına dair gerginliğin kamuoyuna yansıdığı ve bu durumun yatırımcıları rahatsız ederek, döviz kuru üzerinde aşağı yönlü baskıya yol açtığı tespiti yer aldı.

Fitch'in Paul Rawkins ve Gergely Kiss imzasıyla yayınlanan analizinde ''Türkiye ekonomisi dengelenme işaretleri göstermeye devam ediyor. Cari açık 2014'te gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5.6'sına gerilerken, finans dışı sektörün yıllık kredi büyümesi son aylarda, 2013'teki yüzde 25'ten yüzde 16-17 seviyelerine düştü. Ancak, 2014'te büyümenin yüzde 2.8'de kaldı. Bu duruma, ekonomi politikasının geleceğine ilişkin gerilimin artmasının cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası politikalarda ve kadrolarda istikrara ilişkin teminatı gölgelemesi neden oldu'' değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamada, Fitch'in Türkiye'deki politika tutarlılığını ve güvenilirliğini aynı nota sahip ülkelere göre zayıf gördüğü kaydedildi. Fitch'in değerlendirmesinde ''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na yönelik faiz indirimi için yapılan siyasi baskı, petrol fiyatlarının ve cari açıktaki düşüşün olumlu etkisini gölgeledi. Türk lirası böylece dolar karşısında bu yılın başından bu yana yüzde 10'dan fazla değer kaybetti. TCMB faizleri indirse de, Şubat'ta yıllık bazda yüzde 7.5 seviyesi ile orta vadeli hedef yüzde 5'in üstünde olan yüksek enflasyon nedeniyle ihtiyatlı duruşunu koruyarak, son toplantısında faiz değiştirmedi'' denildi.

Fitch en son 3 Ekim 2014'te Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü teyit etmişti. Fitch Kasım 2012'de Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı.