Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fitch Kıdemli Direktörü Paul Rawkins ise açıklamalarda bulnarak, Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirildiği döneme göre yolunda gittiğini ifade etti. "Liradaki volatilitede TCMB'nin bir cevap vermemesi endişe yaratırdı" diyen Rawkins, Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerinin ise yüzde 3.2 olduğunu bildirdi. 

Türkiye'de finansmana erişimin olduğunu ve sermayede ani duruş riski bulunmadığını vurgulayan Rawkins, AMB'nin parasaln genişlemesinin de Türkiye için olumlu olduğunu belirtti. Rawkins ayrıca seçimlerden sonra yapısal reformların olmasının Türkiye'nin notu için olmulu olacağını sözlerine ekledi. 

2012 yılında Türkiye'ye yönelik 2014 yılı öngörülerinin büyük oranda yolunda gittiğini de ifade eden Rawkins, "Türkiye hikayesinin mali ölçütleri önemli. Bankacılık sistemi hala güçlü. Gelişmekte olan ülkeler içerisinde Türkiye bazı ülkelere göre daha iyi görünüyor. TL'deki oynaklığı her zaman kabul ettik ve bu oynaklık yatırım yapılabiir seviyesinin içerisinde yer alıyor" dedi. 

Enflasyonun TCMB hedefinin yüzde 50 üzerinde olduğunu söyleyen ve görünümün faizlerin aşağı yönlü ilerleyebilmesine işaret etmediğine dikkat çeken Rawkins, "Ortaya çıkan resim faiz indirimine imkan tanıyacak bir resim değil. Enflasyonu bu yıl yüzde 7.5 bekliyoruz, önümüzdeki yıl için beklentimiz ise yüzde 6'ya gerilemesi" dedi. 

-Fitch yarın Türkiye'ye ilişkin bir telekonferans düzenleyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla, yarın TSİ 15.00'da Türkiye konusunda bir telekonferans gerçekleştireceğini duyurdu.

Açıklamaya göre, telekonferansı Fitch Ratings'in Ülke Notları Bölümü Yöneticisi James McCormack yönetecek, ayrıca Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins ve Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Janine Dow konferansa katılacak.

Konferansta görüşülecek temel unsurlar, "Türkiye'nin kredi notunda gerçekleştirilen son teyit kararı", "Türkiye'nin kredi notunun 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltildiği 2012 Kasım sonrası gelişmeler", "Türkiye'nin kredi notuna ilişkin temel riskler", "Türk bankalarının kredi notu görünümü; nota destek veren unsurların gözden geçirilmesi ve 2015 not görünümüne ilişkin temel riskler" olarak sıralandı.

Öte yandan, konferansın ardından soru-cevap bölümü gerçekleştirilecek.