Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin güç kazandığını ve Haziran ayında bir faiz artırımının imkan dahilinde olduğunu söyledi.

Paris'te Bloomberg Television'ın sorularını yanıtlayan Mester, ekonomide şimdilerde görülen zayıflığın "geçici" olduğunu ve görünüm konsunda "daha iyimser" olduğunu sözlerine ekledi.

Mester, "Sıkıntı duyduğumuz zorluklar etkisini yitiriyor, finansal olarak hem tüketici hem de işletmelerin bilançoları iyi görünüyor be bankalar yeniden sermayelendirilmiş durumda," dedi ve " Bu nedenle ekonomide bazı güçlenmeler görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Mester, Fed'in "sabırlı" ifadesini son açıklama metninden çıkarmasının , sıkılaştırma için "Haziran ayının uygun bir seçenek" olduğu anlamına geldiğini söyledi. Fed Başkanı Janet Yellen, 18 Mart'ta yaptığı konuşmada, "sabırlı" kelimesinin çıkarılmasını kast ederek, bu değişikliğin merkez bankasının ilk faiz artırımının zamanlaması konusunda bir karara vardığı şeklinde okunmaması gerektiğini söylemişti. Yellen, Nisan ayında faiz artırımının "mümkün olmadığını" ancak Haziran ayının gözardı edilememesi gerektiğini vurgulamıştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) gelecek yıl oy hakkına sahip olacak olan Mester, "Bu yılın bir döneminde fiaz artırmak uygun olacak," dedi ve "Haziran ayında harekete geçmek zorunda değiliz, ancak Haziran bize uygun bri seçenek sağlıyor" şeklinde konuştu.

Dolar hakkındaki bir soruya karşılık, Mester, ABD para biriminin, ABD ekonomisinin diğer ülkelere göre daha güçlü olduğunu yansıttığını söyledi, ancak bunun ihracatı yavaşlatacağını ve 2015 yılı büyümesi için olusmuz bir faktör olacağını sözlerine ekledi.

Mester, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin petrol sektörü yatırımları için olumsuz olduğunu, ancak bunun ekonominin küçük bir parçası olduğunu kaydetti.

Mester, ayrıca, petrol fiyatlarındaki düşüşün tüketici harcamalarındaki büyümeyi desteklemesi durumunda, olumlu olacağını ifade etti.