Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Çin’in imalat PMI’ı Mart ayında 11 ayın en düşük seviyesine gerileyerek dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde fabrikaların canlandırılması için ek teşvike ihtiyaç olabileceği sinyali verdi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’in hazırladığı öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)  49.2 seviyesinde gelerek beklentilerin altında kaldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı PMI’ın 50.5 seviyesindeydi. PMI, Şubat ayında 50.5 idi. 50’nin üzerindeki satılar genişlemeye işaret ediyor.

Açıklanan veri, ekonomik gerilemenin derinleştiği endişelerini artırdı. Sanayi üretimi, yatırım ve perakende satışlar verileri Ocak ve Şubat aylarında analist tahminlerinin altında kalmıştı. Başbakan Li Keqiang bu ay yaptığı açıklama ile gerektiğinde büyümeyi destekleme taahhüdü verdi.

Singapur’daki ING Groep NV Asya araştırma müdürü Tim Cordon, “Faaliyet artışı ilk çeyrekte yavaşladı. Eğer resmi PMI da gerilerse, yüzde 7’lik büyüme hedefine ulaşmak için ek politika teşvikinin gerekeceği fikri destek bulacak” dedi.