Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD endeks vadelileri, şirket birleşmeleri ve merkez bankalarının büyümeyi desteklemeyi sürdüreceğine yönelik iyimserlikle yükselerek, hisse senetlerinin çeyreklik kazancını artıracağını gösterdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi'ndeki e-mini kontratlar yüzde 0.6 gerileyerek, New York saati ile 08:33'te 2,064 oldu. Endeks ilk çeyrekte yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor ve 1998'den bu yana en uzun süreli çeyreklik kazanç dönemini sürdürüyor.

ABD'de kişisel harcamalar Şubat ayında beklenenden az artarak, ekonominin en önemli kısmının 2006'dan bu yana en iyi çeyreğin ardından ivmeyi sürdürme konusunda zorluk çekeceğini gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı veriye göre, harcamalar bir önceki ay yaşanan yüzde 0.2'lik düşüşün ardından yüzde 0.1 arttı. Kişisel gelirler Şubat'ta yüzde 0.4'lük artışla iki ay üst üste yükselirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.3 yükselişti. Fed'in enflasyon için baktığı PCE Deflatör verisi ise Şubat'ta aylık bazda yüzde beklentiye paralel olarak yüzde 0.2 arttı. PCE Deflatör yıllık bazda ise yüzde 0.3 yükseldi.