Advertisement

Rusya ekonomisi 2014'ün dördüncü çeyreğinde beklenmedik şekilde büyüyerek, ruble krizinin etkisinin henüz görülmediğini ortaya koydu.

Moskova'da bulunan Federal İstatistik Servisi'nin açıkladığı öncü rakamlara göre, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2014'ün son üç ayında bir önceki yıla göre yüzde 0.4 büyüdü. Üçüncü çeyrek büyümesi ise yüzde 0.9'a revize edildi.

Bu rakam Bloomberg anketine katılan 11 ekonomistin tahmin medyanı olan sıfır büyümeden yüksek çıktı. Rusya'nın GSYH'si tüm yıl için ise yüzde 0.6 büyüme kaydetti.

Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı, petrol fiyatlarının yüzde 50'ye yakın düşmesi ve rublenin 1998'deki krizden bu yana en ciddi değer kaybını yaşaması sonrası durma noktasına gelmişti. ABD ve Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizi nedeniyle uyguladığı ekonomik yaptırımlar Moskova'nın uluslararası piyasalara erişimini kesti ve sermaye çıkışına yol açtı. Yetkililer bu nedenle harcamalarda kesintiye giderken, Aralık'ta acil toplantıyla faiz artışı yapıldı.

Rusya Merkez Bankası 2014'te gösterge faiz oranını altı kez artırırken, enlfasyonun dengelenmesinin ardından borçlanma maliyetlerini iki kez indirdi. Maliye Bakanı Anton Siluanov geçen ay krizin en kötü döneminin atlatıldığını kaydetmişti.

Ruble geçen yıl dolar karşısında yüzde 46 gerilerken, bu yıl yüzde 4 toparlandı. Ruble böylece Bloomberg'ün takip ettiği 24 gelişen piyasa para birimi arasında yılın en iyi performansını gösterdi.

Dünya Bankası bugün yayınladığı raporda, petrolün yıl genelinde varil başına ortalama 53 dolardan işlem görmesi halinde, Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 3.8 daralacağı öngörüsünde bulundu. Petrolün ortalama 45 dolardan işlem görmesi halinde ise GSYH'nin yüzde 4.6 düşeceği tahmini yapıldı.