Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisseleri, menkul değerler regülatörünün ilk halka arzlara hız vermesinin ardından 7 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Halka arzların hızlanması ile yeni hisse senedi satışları, fonları var olan hisselerden uzaklaştırabilir.

Citic Securities Co. ve Industrial & Commercial Bank of China Ltd. yüzde 3’ten fazla geriledi ve finansal şirketler kayıplara öncülük etti. Telefon şirketi ZTE Corp., ilk çeyrek net gelirinin arttığını açıklamasının ardından Hong Kong’da yüzde2.4 prim yaptı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.8 gerileyerek yerel saat ile 13:04’te 4,333.20 puana geldi. Endeks böylece 31 Mart’tan bu ayan en sert düşüşü gerçekleştirmiş oldu. Çin Menkul Değerler Regülasyon Komisyonu yatırımcıları piyasa riskleri konusunda uyardı.

Haitong International Securities Group Ltd. yöneticilerinden Andrew Sullivan, “Bu sabah Çin’de 10 adet halka arz var. İnsanlar genel olarak piyasanın kilit seviyeleri test ettiğine yönelik tedbirliler ve sayıların değerlemeleri doğrulayıp doğrulamadığını izliyorlar” dedi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yerel saat ile yüzde 1.9 geriledi. Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 düşüş gösterdi. CSI 300 Endekesi yüzde 2.2 gerileme kaydetti.