Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi tahvilleri gerileyerek, Çarşamba günü görülen satış dalgasını genişletti. Böylece 10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 2013’ten bu yana en büyük yükselişi gösterdi.

10 yıllık İtalya ve İspanya tahvilleri düşüşü 3. güne taşıyor. Gösterge Almanya tahvili faizi 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Tahvil faizleri, yatırımcıların Avrupa’nın rekor düşük seviyedeki borçlanma maliyetlerine karşı döndükleri işaretleri ile Çarşamba günü bölge genelinde yükseliş gösterdi. Üst düzey para yöneticileri, Almanya tahvillerine karşı işlem yapmayı değerlendirdiklerini belirttiler. Satış dalgası, 14.75 milyar euroluk (16.6 milyar dolar) Almanya, İtalya ve Portekiz tahvil satışlarını genişletti.

Londra’daki Toronto-Dominion Bank piyasa stratejisi müdürü Richard Kelly, “Avrupa tahvilleri üzerinde piyasadaki pozisyon alımları öyle aşırı seviyelere ulaştı ki bazı insanlar buradan yukarı itmenin zor olacağını düşünerek çıkıyorlar. Reflasyon işleme dönüşün erken bir işareti olabilir. Avrupa Merkez Bankası’nın alımları sürdürmesi ile birlikte bu tahvillerin düşebileceği seviyede bir sınır bulunuyor” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi, 9 baz puan veya yüzde 0.09 yüzde puan artış göstererek Londra saati ile 09:09’da yüzde 0.37’ye gerileyerek 9 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.