Advertisement

İngiltere’nin imalat sanayi göstergesi, güçlenen poundun yurtdışından İngiliz mallarına gelen talebi düşürmesi ile geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde geriledi.

Markit Economics Ltd.’nin Cuma günü Londra’da açıkladığı verilere göre imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), 54 seviyesinden 51.9’a gerileyerek 7 ayın en düşük seviyesine indi. Ekonomistler 54.6’ya yükseliş görüleceği tahmininde bulunuyorlardı. Yeni ihracat siparişleri 7 ay içinde 5. Kez daralma gösterdi.

Pound euro karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 6 değerlendi. Euro Bölgesi İngiltere’nin en büyük ticaret ortağı olma özelliği taşıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) enflasyonu canlandırmak için gerçekleştirdiği tahvil alımları euroyu zayıflatıcı etki yarattı. Markit’in açıkladığı veri ekonominin genel seçimlere bir hafta kala ivme kaybettiğine işaret ediyor olabilir. Salı günü açıklanan veri büyümenin ilk çeyrek dönemde yavaşladığını göstermişti.

Londra’daki Markit kıdemli ekonomisti Rob Dobson, “Yavaşlayan küresel ekonomi ve güçlü sterlin-euro paritesi ihracatçıların rekaber edebilirliğine zarar veriyor” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Mayıs 2015 Cuma, 20:37 Misafir yanı başında ab ülkeleri, her ay 60 milyar euro genişleme var. ingiltere de ekonomi iyi gitmiyorsa , ticari faaliyer olumsuzsa değerli paundu gerekçe göstermeyiz. sorun yapısal olsa gerek...